O żaglowcu
STS Fryderyk Chopin to statek o oryginalnym ożaglowaniu typu bryg, ulubionym - w swoim czasie - przez piratów ze względu na osiąganie dużych szybkości. Jego portem macierzystym jest Szczecin.
Ta szczególna konstrukcja zeszła z deski kreślarskiej znanego Polskiego konstruktora żaglowców Zygmunta Chorenia i jest przedłużeniem eksperymentów w budownictwie okrętowym zapoczątkowanych w końcu lat 70-tych projektem „Pogorii”.
Fryderyk Chopin oddany do eksploatacji w roku 1992 zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus i uplasował się na trzeciej pozycji. Od tego czasu spotyka się z innymi żaglowcami na Operacji Żagiel walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata.
Wypróbowany też został w ekstremalnych warunkach opływając zimą 1999/2000 Amerykę Południową z groźnym Przylądkiem Horn.
Znany jako pokład krzewiący ideę wychowania morskiego oraz realizujący program edukacji morskiej podczas Szkół Pod Żaglami. Podczas The Culture Tall Ships Regatta 2011, STS Fryderyk Chopin uplasował się w czołówce - komisja Sail Training International nagrodziła go dwukrotnie - za zajęcie trzeciego miejsca w swojej klasie oraz za najlepszą komunikację z komisją regatową.
W 2012 roku STS Fryderyk Chopin zwyciężył w regatach The Tall Ships Races, a w roku kolejnym zajął trzecie miejsce umacniając swoją pozycję w czołówce największych żaglowców świata.